במרכז הבין-תרבותי לירושלים, אנו מאמינים שהשפה הערבית היא חיונית למי שעובד או פועל עם דוברי ערבית. היכולת לתקשר בשפה הערבית היא חיונית במיוחד בירושלים, מכיוון שרוב תושבי ירושלים הערבים-פלסטינים אינם דוברים את השפה העברית ברמה סבירה.

לימודי הערבית במרכז הבין-תרבותי לירושלים החלו בשנת 2003. קהל היעד הוא אנשי מקצוע ופעילים הזקוקים לערבית לצורך עיסוקם או התנדבותם. לרוב, מדובר בקורסים לערבית מדוברת, אם כי מדי פעם נפתח קורס גם לערבית ספרותית. ישנם מאפיינים ייחודיים לקורסי הערבית המדוברת במרכז:

  • הקורסים הם ארוכים יחסית – 32 מפגשים, 3 שעות כל מפגש, כ-12-15 משתתפים בקורס. קורסים קצרים יותר מהיקף זה אינם מאפשרים רמה ראשונית סבירה, ואלו המסתפקים בקורסים קצרים אלו חווים לעתים קרובות תסכול רב (“השפה הערבית קשה מאד – למדתי קורס של 60 שעות ואני לא זוכר כלום…”).
  • הלמידה נעזרת בספרים מהסדרה “לדבר ערבית” של יוחנן אליחי הכוללת ספרי לימוד ודיסקים. עם זאת, הקורסים מתמקדים בצרכים השימושיים (אוצר מילים וכד’) של אנשי המקצוע והפעילים הלומדים בקורס. בנוסף, הקורסים כוללים גם חומרי העשרה בערבית של תרבות ואומנות.
  • כל משתתפי הקורסים לומדים לקרוא ולכתוב בערבית – למרות שנלמדת השפה המדוברת, אנו חושבים שלא יתכן שבוגר קורס לא יוכל לקרוא שמות רחובות, שמות אנשים וכתובות פשוטות בשפה הערבית.
  • מורי הקורסים הם מטובי המורים בארץ ובירושלים – ומקבלים הערכות מצוינות מתלמידי הקורסים הממשיכים אתם משנה לשנה.
  • הקורסים מסובסדים משמעותית – במחזור הלימודים 2019-2018, כל קורס עולה 1890 ש”ח (ובנוסף, ספרי הלימוד, במחיר עלות).

הקורסים נפתחים פעם בשנה, בערך בספטמבר-אוקטובר ונמשכים עד לחודשים מאי-יוני. בשנת הלימודים 2020-2019, נפתחו 18 קורסים בחמש רמות לימוד. במהלך הקורסים, מוצעות לעתים קרובות פעילויות העשרה כמו סיורים, מפגשי תרבות וכד’.

מכיוון שהקורסים מתמלאים במהירות בתקופת ההרשמה, מומלץ להצטרף לרשימת המעוניינים במחזור הבא כדי לקבל את מידע ההרשמה לקורסים עם פירסומו בחודשים אוגוסט-ספטמבר. לצורך זה, נא מלאו את הטופס הבא:

(לחילופין, שילחו אימייל ל-JICC@JICC.ORG.IL וציינו את בקשתכם להצטרף לרשימת ההמתנה, וכן מספר טלפון וכתובת אימייל שאליהם נוכל לחזור לצרכי ההרשמה. אם אתם יודעים להעריך את רמתכם בערבית מדוברת – נא ציינו אותה)

שם (חובה)

דואר אלקטרוני (חובה)

טלפון (חובה)

עיסוק / מקום עבודה / פעילות

הערכה עצמית של רמת ידע בערבית מדוברת

קורסים והשתלמויות מהעבר: נא לציין לימודי ערבית קודמים והתנסויות קודמות בשפה הערבית (מקום הלימוד / ההתנסות, היקף הלימוד (שעות וכד'), שנת הלימוד, סוג הערבית (מדוברת, ספרותית וכד'), עד כמה אני זוכר/ת את מה שלמדתי):

הערות